m

enu

Włocławek i okolice

WŁOCŁAWEK – miasto o bogatej historii i niemałym znaczeniu w skali Polski,  w latach 1975-1999 był stolicą województwa włocławskiego; dawny gród biskupi, od XII wieku stolica diecezji; w dwudziestym wieku stał się ważnym ośrodkiem przemysłowym (szczególnie znana była Celuloza, obecnie największym i najbardziej znanym zakładem jest Anwil).

 

Zabytki Włocławka

BAZYLIKA KATEDRALNA PW NMP (4 km)
Gotycka katedra, którą budowę rozpoczęto w 1340 r. , w ciągu wieków rozbudowywana i przebudowywana (najbardziej w końcu XIX w.  – regotyzacja  ); wewnątrz cenne dzieła sztuki z różnych epok, reprezentujące różne style (m.in. nagrobek biskupa Piotra z Bnina, wykonany w pracowni Wita Stwosza, gotycki obraz z końca XV w. przedstawiający Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny,  późnogotycki tryptyk „Madonna Apokaliptyczna” z końca XV w., gotycki witraż z XIV w., barokowe stalle, późnobarokowa srebrna nastawa ołtarzowa i antepedium („srebrny ołtarz”), liczne epitafia.

katedra

 

KOSCIÓŁ ŚW. WITALISA  (4,2km)
Gotycki, najstarszy budynek we Włocławku (1330r.) , wewnątrz cenny tryptyk z XV wieku (jest to kościół seminaryjny, można go zwiedzać tylko po uzyskaniu zgody władz tej uczelni).

kosciol

 

KOSCIÓŁ ŚW. JANA CHRZCICIELA (4,4km)
późnogotycki kościół z 1538 r., wystrój wnętrza barokowo-rokokowy;

kosciol2

 

KOŚCIÓŁ KLASZTORNY FRANCISZKANÓW – REFORMATORÓW (4,6km)
Barokowy, z XVII w., rozbudowany na początku XX w.;  Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Niezawodnej Nadziei;

kosciol3

 

PAŁAC BISKUPI (4,1km)
wzniesiony na miejscu zamku biskupiego, obecny budynek odbudowano po zniszczeniach w 1920 r. (nie jest udostępniany do zwiedzania)

palac

 

BAROKOWE KAMIENICZKI (4km)
Mieszczą się przy Starym Rynku, dom przy ul. Gdańskiej 8 – z 1649 r. (najstarszy dom w mieście);

kamieniczki

 

CZARNY SPICHRZ (3,7km)
Drewniany spichlerz konstrukcji zrębowej ze szczytem konstrukcji szkieletowej, dwukondygnacyjny z trzecią w poddaszu wybudowany został na pocz. XIX w. do celów magazynowych. Jest wymieniany w pierwszym spisie budynków Fabryki cykorii F. Bohma i S-ka, założonej w 1814 r. Po wojnie użytkowany był przez Kujawskie Zakłady Koncentratów Spożywczych (obecnie „Delecta”).Obecnie mieści się tu jeden z najbardziej znanych klubów w mieście. Grali swoje koncerty  m. in. Maleńczuk, Lao Che , Cool Kids of Death, Farben Lehre. Zwany prawdziwą  mekką dla miłośników alternatywnego brzmienia.

spichrz

 

POMNIK OBROŃCÓW WISŁY 1920 r. (4,5km)
Upamiętnia bohaterską obronę Włocławka przed bolszewikami w 1920 r.

pomnik

 

POMNIK KSIĘDZA JERZEGO POPIEŁUSZKI (10km)

W pobliżu tamy na Wiśle, upamiętnia męczeńską śmierć kapłana 19 października 1984 roku.

 

tama

MUZEA WE WŁOCŁAWKU

 

REKREACJA

Włocławek należy do stosunkowo nielicznych większych miast w Polsce, które są otoczone lasami (od hotelu do najbliższego jest zaledwie 300 m. Okoliczne lasy ciągną się wzdłuż lewego brzegu Wisły na długości kilkudziesięciu kilometrów. Na znacznym ich terenie powstał Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy w którym znajdują się liczne rezerwaty, pomniki przyrody oraz jeziora  (więcej na www.gwpk.pl  ) Piękne położenie Włocławka  wśród lasów i dwóch rzek – Wisłą i Zgłowiączką – widać z góry, np. z punktu widokowego na Wzgórzu Szpetalskim (po prawej stronie Wisły). Okoliczne lasy są również ostoją zwierzyny, można w nich spotkać sarny, dziki, lisy, bobry, a ostatni coraz częściej również łosie. Ponadto w pobliżu Włocławka znajdują się ujęcia wody dla miasta. Można powiedzieć, że w niewielu miejscowościach woda jest tak smaczna i zdrowa jak we Włocławku. W litrze wody czerpanej z Krzywych Błot, czyli ujęcia, z którego trafia ona do większości włocławskich mieszkań (dwa pozostałe ujęcia to Zazamcze i Zawiśle), jest więcej korzystnego dla zdrowia wapnia i magnezu, niż w niektórych butelkowanych wodach kupowanych w sklepie.

 

PARK LINOWY (7km)

Powstał w 2011 roku, posiadają w ofercie 11 atrakcji dla odwiedzających w różnym wieku, 6 tras  linowych o różnym stopniu trudności, jazda quadem, przejażdżki kucykiem, organizacja ognisk.

parklinowy

PARK IM. HENRYKA SIENKIEWICZA (4km)

Jest on idealnym miejscem na spacer  lub sesję zdjęciową. Został założony w 1870 roku. Znajduje się u ujścia rzeki Zgłowiączki do Wisły, przy Katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W centrum parku umieszczono popiersie Henryka Sienkiewicza, honorowego członka Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego.

parksienkiewicza2

REZERWAT KULIN (7km)

Znajduje się on po prawej stronie Wisły, w pobliżu zapory. Rezerwat znany jest przede wszystkim jako naturalne stanowisko dyptamu jesionolistnego, zwanego „gorejącym krzakiem Mojżesza”, który podczas letniego okresu wydziela olejki, które przy kontakcie z skórą ludzką prowadzą do poparzeń nawet II stopnia, a przy wysokich temperaturach możliwe jest samoczynne zapalenie (niestety, dostęp znacznie ograniczony).

kulin

ZALEW – JEZIORO WŁOCŁAWSKIE (14 km do przystani w Zarzeczewie)

To sztuczny zbiornik na środkowej Wiśle, powstały w 1970 r. ze spiętrzenia wód na zaporze wodnej we Włocławku. Rozciąga się w górę rzeki, aż do Płocka. Zalew Włocławski jest największym pod względem powierzchni sztucznym zbiornikiem w Polsce, kształtem przypomina jezioro rynnowe –  o długości 58 km i średniej szerokości 1,2 km.  Zbiornik pełni trzy zasadnicze funkcje: retencyjną – w okresie wezbrań wody na Wiśle zbiornik zatrzymuje w dużej części falę powodziową; energetyczną – na tamie we Włocławku znajduje się Elektrownia Wodna Włocławek,  i oczywiście turystyczną. Na  Jeziorze Włocławskim organizowane są regaty jednostek żaglowych. Istnieje szkółka kitesurfingu. Można również uprawiać sporty motorowodne, w tym pływanie na skuterach wodnych i łodziach motorowych.

zalew

JEZIORA
W pobliżu Włocławka znajduje się kilkanaście większych lub mniejszych jezior (w promieniu trzydziestu kilometrów jest ich kilkadziesiąt), większość znajduje się w lasach. Najbliższe, położone na obrzeżach miasta,  to Łuba, Czarne, Wikaryjskie, Rybnica.

jeziora

ZGŁOWIĄCZKA
Dla miłośników spływów kajakowych polecamy Zgłowiączkę. To malownicza rzeka, wypływająca z Kanału Głuszyńskiego (jego źródła znajdują się w pobliżu wsi Płowce). Zgłowiączka przepływa przez Jezioro Głuszyńskie, także przez miasta Lubraniec i Brześć Kujawski, a bieg swój (79 km) kończy we Włocławku –  wpada do Wisły tuż za Parkiem im. H. Sienkiewicza, obok pałacu biskupiego.
Szlak kajakowy ma charakter nizinny i w kajakowej skali trudności jest stosunkowo łatwy (ocena ZWB-ZWC, z wyjątkiem niektórych nieco trudnych odcinków poniżej Nowego Młyna). W skali uciążliwości oceniany jest na U3 (stałe przenosi z uwagi na mielizny, zwalone drzewa i zarośla wiklinowe w nurcie). W skali atrakcyjności kategoryzowany na **, czyli malowniczy. Szlak jest dostępny na całej długości jedynie przy wyższym od przeciętnego stanie wody – wiosną albo po opadach. Możemy dla państwa zorganizować spływy kajakowe o dostosowanym do Państwa możliwości poziomie trudności (max  55 km, od miejscowości Orle do Parku im. Sienkiewicza we Włocławku).

zglowiaczka

SKATEPARK (1km)

Miejsce dla użytkowników deskorolek, rolek oraz rowerów typu BMX – dla osób z podstawowymi umiejętnościami

skatepark

QUADY I MOTOCYKLE

Ten sport jest nam szczególnie bliski. Zachęcamy do wypożyczenia Polarisa, Kymco , Yamahy lub Kawasaki – do przejażdżki po mieście lub na torze krosowym w Lubrańcu.

 

AEROKLUB (14 km)
Aeroklub Włocławski im. Stanisława Skarżyńskiego w Kruszynie. We włocławskim Aeroklubie dostępne są następujące szkolenia: SAMOLOTOWE, SZYBOWCOWE, SPADOCHRONOWE I MODELARSKIE.

 balony_74

STREFA SPADOCHRONOWA

(Teren lotniska Kruszyn) Dla tych, którzy chcą poczuć moc adrenaliny Fliteclub organizuje skoki spadochronowe w tandemie. Możemy pomóc Państwu spełnić marzenia o lataniu samolotem, balonem lub o skoku ze spadochronem.

 IMG_2734

Okoliczne miejscowości warte obejrzenia

BOBROWNIKI – (20 km) – wieś na ziemi dobrzyńskiej, na prawym brzegu Wisły.

BRZEŚĆ KUJAWSKI – (16 km) – dawna stolica księstwa i województwa brzeskiego, dziś niewielkie miasto.

brzesc

 

CIECHOCINEK (30 km) – perła uzdrowisk polskich, największy kurort w centralnej Polsce. W Ciechocinku leczy się choroby układu krążenia, układu oddechowego, reumatyczne, układu moczowego, narządów ruchu.

⦁                                               przykłady architektury uzdrowiskowej Tężnie

ciechocinek

 

CHODECZ (33 km) – niewielkie miasteczko malowniczo położone nad Jeziorem Chodeckim, miejscem wypoczynku dla wielu mieszkańców Warszawy i  Łodzi; w XX w. próbowano uczynić z Chodcza uzdrowisko.

DOBRZYŃ NAD WISŁĄ (25 km) – dawna stolica ziemi dobrzyńskiej, obecnie niewielka, ale interesująca  miejscowość.

 

KŁÓBKA – (29 km) – malowniczo położona wieś w pobliżu Lubienia Kujawskiego, ok. 2 km od krajowej szosy –„ jedynki”.

Kłóbka znana jest przede wszystkim ze skansenu (Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny), do którego przenoszone są obiekty zabytkowej architektury z terenu Kujaw i ziemi dobrzyńskiej.

klobka

 

KOWAL – (19 km) – miejsce urodzenia Kazimierza Wielkiego, biskupa Piotra Tylickiego, podkanclerza koronnego (dwaj kowalanie spoczywający na Wawelu) oraz aktora Jana Nowickiego.

 

NIESZAWA – (23 km) – „miasto wędrujące”, przeniesione na obecne miejsce w 1460 r. (pierwsza i druga Nieszawa znajdowały się w pobliżu Torunia), położone malowniczo nad Wisłą (przeprawa promowa), o ciekawej, burzliwej historii, bogate w zabytki. Chętnie odwiedzają je malarze i filmowcy. To tu kręcono film Tadeusza Chmielewskiego ,, Wiosna, panie sierżancie!”.

 

PŁOWCE – (35 km)
Wieś jest znana w historii Polski z bitwy, która rozegrała się 27 września 1331 między wojskami Władysława Łokietka i Krzyżakami.
⦁    Kopiec i pomnik upamiętniający bitwę.

plowce

 

RACIĄŻEK – ( 30 km) – wieś położona w bezpośrednim sąsiedztwie Ciechocinka na krawędzi pradoliny Wisły.

 

WIENIEC ZDRÓJ – (5.5 km)

Położony wśród sosnowych lasów, 5,5 km na zachód od GarageHotel.   Zachęcamy do przejażdżki drogą rowerową w całości lasem. Trasa może liczyć 3 km lub więcej, w zależności, jaką wybierzemy.
W Wieńcu leczą się  pacjenci z chorobami ortopedyczno-urazowymi, układu nerwowego, reumatologicznymi, kardiologicznymi, dolnych dróg oddechowych, osteoporozą, nadciśnieniem.

WIETRZYCHOWICE – wieś niedaleko Izbicy Kujawskiej.

Izbica-Kujawska-piramidy